tr
tr

CAD (COMPUTER AİDED DESİGN) NEDİR?

Teknik resim, bir şeyin nasıl çalıştığını veya üretildiğini anlamak üzerine yapılan bir çizimdir. Günümüzde birçok terim ortaya çıkmaktadır bunlardan birisi de CAD’dır. Peki CAD nedir?

Geçmişte bu işlemi gerçekleştirecek kişiler günleri hatta aylarını çizim yaparak geçirirken, günümüzde ise CAD programları ile bu işlemler geçmişe göre çok daha kısa bir zamanda gerçekleştirilmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte CAD programları, vazgeçilmez bir konumda. Hal böyle olunca CAD programları ile ilgili cevaplandırılması gereken birçok soru mevcuttur.

Bu yazımızda sizler için CAD (Computer Aided Design) nedir, CAD (Computer Aided Design) ne işe yarar ve CAD (Computer Aided Design) kullanım alanları nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

CAD nedir

CAD (Computer Aided Design) Nedir?

CAD Computer Aided Design): Türkçe de Bilgisayar Destekli Tasarım demektir. CAD,bir ürün modelini tasarlamak için kullanılan bir yazılım programıdır. 

Çeşitli CAD programları mevcuttur, bunlardan en popüler olanları ise Autocad, SolidWorks, TurboCAD Deluxe, SketchUP Pro ve CATIA V5’dir. 

CAD, çeşitli avantajları nedeniyle özellikle tasarım yapmak isteyenler için vazgeçilmezdir. Tasarımcıların, tasarımlarını optimize etmek için önemli bir araç halini almıştır.

Geçmişte tasarımcılar uzun süre bilgisayarları hesaplama yapmak için kullanmıştır. Buradan yola çıktığımızda CAD programlarının geçmişte de kullanıldığını söylemek yanlış olmaz. 1950 yıllarının başında APT dil projesi ile CAD programları gelişmeye başlamıştır.

CAD ne ise yarar

CAD (Computer Aided Design) Ne İşe Yarar?

CAD ne işe yarar sorusuna birçok cevap mevcut. Bu cevapları sıralayacak olursak;

Teknik resimler geçmişte kalem, silgi, pergel ve t cetveli gibi çeşitli araç ve gereçler ile çiziliyordu. Ancak günümüzde CAD programları sayesinde bütün bu işlemler bilgisayar ortamında gerçekleşmektedir.

Teknik çizimler veya modeller, sektöre ve yapılan işe göre 2 boyutlu veya 3 boyutludur. CAD programları ile yapılan 3 boyutlu tasarımlar üretim için büyük kolay sağlamaktadır. Böylece tasarım süresi ciddi olarak azalır ve verimlilik artar.

CAD programları sayesinde büyük ve karmaşık olan çizimlerde hata oranları neredeyse sıfırlanmıştır. 

Kimi zaman yapılan tasarım üzerinde değişiklikler yapılması gerekir. Böyle durumlar için CAD, tasarımcılara gerekli değişiklikleri yapmalarına olanak sağlar.

Yaptığınız çizim ve modelleri basit bir şekilde çoğaltıp paylaşabilirsiniz.

Son olarak CAD programlarının sahip olduğu ölçüm araçları ile tasarımlarınıza ilişkin ölçülendirmeleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

CAD kullanim alanlari

CAD (Computer Aided Design) Kullanım Alanları

İnşaat mühendisleri yapacak oldukları çalışmalarda birçok tasarıma ihtiyaç duymaktadır. Köprü, kule, bina ve diğer yapıların planlanması, tasarım sürecinde birçok değişiklik ve düzenleme gerekmektedir. Tasarımlardaki bir hata dahi tüm tasarımı etkisiz hale getirebilir. Bu noktada İnşaat Mühendisleri CAD programları sayesinde detaylı ve hatasız tasarımlar oluşturabilmekte ve gerekli düzenlemeleri kolayca yapabilmektedir.

Haritacılık, ayrıntılara dikkat edilerek ve doğru ölçek kullanılarak doğru sınırlamalar ile haritaların oluşturulmasını sağlar. CAD programları öncesinde ne kadar dikkat edilirse edilsin bazı hatalar ile karşılaşılmaktaydı. Ancak CAD’ın kullanılmaya başlanmasıyla birlikte ayrıntılar kolayca çıkarılabilmekte ve ölçümler yapılabilmektedir.

Otomotiv sektöründe araçların tasarımında ve imalatında CAD programları kullanılmasaydı şu anki noktalara gelmek neredeyse imkansızdı. En zor araçların tasarımınlarından yeni araç prototiplerin oluşturulmasına, lastikler, paneller, döşemeler, motorlar ve daha fazlası dahil olmak üzere bir aracın her bileşenin tasarımında CAD etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Teknik Yazı Nedir?

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.