tr
tr

EKÜ NE DEMEK? EKÜ YAZILIMI GÖREVLERİ

Günümüzde otomobillerin kontrolü için elektronik ve bilgisayar sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemleri çalıştırıp yöneten bir ünite vardır. Bu ünite EKÜ olarak bilinmektedir. Genel olarak EKÜ’nün ne anlama geldiği, ne için kullanıldığı bilinmemektedir. Sadece EKÜ değil, EKÜ yazılımları hakkında da ciddi oranda bilgi eksikliği mevcuttur.

Bu yazımızda sizler için EKÜ ne demek, EKÜ ne için kullanılır ve EKÜ yazılımı görevleri nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

Eku yazilimi nedir

Ekü Ne Demek?

EKÜ, Elektronik Kontrol Ünitesi’nin kısaltmasıdır. EKÜ, aynı zamanda İngilizce olarak Electronic Control Unit’in kısaltılmasıyla ECU şeklinde de kullanılmaktadır. 

Elektronik kontrol ünitesini küçük bir bilgisayar olarak tanımlayabiliriz. Boyutu hakkında bilgi verecek olarsak genel olarak bir teypden küçüktür. Elektronik kontrol ünitesi için aracın beyni diyebiliriz. Halk dilinde de EKÜ ne demek sorusunun cevabı olarak araç beyni cevabını alırız.

EKÜ ne demek sorusuna cevap verdiğimize göre, EKÜ ne için kullanılır sorusuna geçebiliriz.

Ekü Ne İçin Kullanılır?

Elektronik kontrol ünitesi aracın sahip olduğu tüm motor yönetiminden ve gerekli olan kontrollerden sorumludur. Elektronik kontrol modülü aracın motorunun çalışma şartlarını düzenli ve sürekli olarak kontrol eder, denetler. Aynı zamanda araçta ki parametreleri hesaplamakta olup, sürekli ve düzenli olarak araçta ki değişkenleri ayarlamaktadır.

Motorlu araçlarda çok sayıda EKÜ mevcuttur. Kullanılan EKÜ’lar birbirleriyle entegre olarak yani uyumlu ve haberleşerek çalışmaktadır. Bu elektronik kontrol ünitelerinin ortak olarak çalışmasıyla bir bütün olan otomobil sistemleri kusursuz çalışabilmektedir. Araçlarda bulunan elektronik kontrol ünitelerine örnekler verecek olursak; motor kontrol ünitesi, ABS kontrol ünitesi, konfor sistemi kontrol ünitesi, gösterge kontrol ünitesi gibi pek çok örnek verilebiliriz.

Araç motorlarının çalıştırılıp yönetilmesinde EKÜ kullanılır. EKÜ’lar bünyesinde mikro işlemciler bulundurur, bunlar sistemin ana parçasıdır. EKÜ hafızasındaki sistemin yönetilmesinde kullanılan yazılım yüklüdür ve bunun çalıştırılması mikro işlemci tarafından gerçekleştirilir.

İlginizi Çekebilir: DİNAMİK ANALİZ NEDİR? DİNAMİK ANALİZ VE STATİK ANALİZİN FARKLARI

Ekü Yazılımı Görevleri Nelerdir?
Ekü Yazılımı Görevleri Nelerdir?

Ekü Yazılımı Görevleri Nelerdir?

Elektronik kontrol ünitesi yazılımı görevlerini maddeler halinde sıralayacak olursak:

İlk çalıştırmada kontrol ünitesi, soğutma suyu sıcaklığına bağlı olarak karışımı zenginleştirir.

Hızlanma esnasında EKÜ soğutma suyu sıcaklığı, gaz kelebeğinin açılma hızı, motor devri, hızlanmaya başlama anındaki gaz kelebek açıklık değeri ile karışımı zenginleştirir.

Yakıt miktarı, motor devrine ve soğutma suyu sıcaklığına göre hesaplanmaktadır. Çok düşük sıcaklıklarda püskürtme süresi uzatılarak zengin karışım oluşur. Motor ısındığı zaman ise püskürtme süresi azaltılarak karışım hafifler.

Motorun ısınma süresinde zenginleştirilen karışım, soğutma suyu sıcaklığına göre püskürtme süresinin azaltılmasıyla ayarlanır.

Motor soğutma suyu ve hava sıcaklık sensörleri, rölanti motoru, lamba sensörü gibi elemanlardan bir veya birden fazlasının arızalı olması durumlarında dahi motorun çalışmasını sağlayan bir emniyet sistemi vardır.

Motor devrinin sınır değeri geçmesi durumunda ise yakıtın püskürtülmesini keserek bu devrin geçilmesini engeller.

Motorun tam güç ile çalıştığı durumlarda gaz kelebek açıklığının üçte ikisinden fazla açılığında EKÜ yazılımı püskürtme süresini uzatmaktadır.

Yavaşlama esnasında motor devri, soğutma suyu sıcaklığı ve gaz kelebeğinin konumuna göre enjektördeki yakıt püskürtme süresini azaltır veya tamamen keser.

Ayrıca EKÜ yazılımı; olası arızaların sürücüye iletiminde (diagnostik ikaz lambası ile), analog dijital (A/D) ve digital analog (D/A) çeviricilere, çift röleye, karbon kanister ve şalterine de gerektiğinde müdahale etmektedir.

Tabii ki EKÜ yazılımlarının görevleri bunlarla sınırlı değildir, daha sayamadığımız yüzlerce görevi var diyebiliriz. Böylesine çok görevi olmasının sebebini de şöyle açıklayabiliriz, günümüzde bazı araçlarda 80’den fazla modül bulunmaktadır. Bu yüzden bütün EKÜ’ların görevini tek tek saymak neredeyse imkansızdır.

Bu yazımızda sizler için EKÜ ne demek, EKÜ ne için kullanılır ve EKÜ yazılımı görevleri nelerdir sorularına cevap verdik.

İlginizi Çekebilir: OTONOM ARAÇ NEDİR? AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

1 Response

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.