tr
tr

Head Up Display Nedir? Nasıl Kullanılır?

HEAD UP DISPLAY NEDİR? NASIL KULLANILIR?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte pek çok sektörde (head up display) önemli sistemler kullanılmaya başlandı. Gelişen teknolojinin getirilerinden faydalanan bir sektörde Otomotiv Sektörü oldu. Otomotiv sektörü, gün geçtikçe bilgisayarlı teknolojilerden faydalanmaya başladı. Otomotiv sektöründe kullanılan yeni, teknolojik sistemler ile sürüş güvenliği ve araç performansı artıyor.

Otomotiv sektöründe kullanılan yenilikçi sistemlerden başında “Head Up Display” sistemi geliyor. Bu sistem, günümüzde pek çok farklı araç modelinde aktif olarak kullanılıyor. Bu sistemlere olan ilginin artması ve sık sık kullanılmaya başlanması nedeniyle bu sistem ile ilgili bazı sorular sık sık soruluyor.

Bu yazımızda sizler için Head Up Display ile ilgili Nedir, Nasıl Kullanılır ve Hangi Araçlarda Bulunur sorularına cevap vereceğiz.

Head Up Display Nedir?

Head Up Display Nedir?

Head Up Display kısaca “HUD” olarak bilinir ve dilimize “Sanal Gösterge Paneli” ya da “Baş Üstü Göstergesi” olarak çevriliyor. Head up display, sürücüye sürüş esnasında yardımcı olan asistan hizmetidir. Head up display sistemleri ilk olarak askeri uçaklarda kullanılmıştır. Ancak otomotiv sektöründeki teknolojik gelişmeler sayesinde günümüzde araçlarda da kullanılabiliyor.

Baş Üstü Gösterge sistemi sayesinde sürücüler, yoldan gözünü ayırmadan gösterge panelinde yer alan bilgileri göz hizasına gelecek şekilde konsol ya da ön cam üzerinde görebiliyor.

Head Up Display Nasıl Kullanılır?

HUD Nasıl Kullanılır?

Bu sistem kişiselleştirebilir olduğu için kullanımı oldukça basittir. Sürücülerin bu sistemi kullanabilmesi için sanal ekranda hangi bilgileri görmek istediğini belirlemesi gerekiyor. Bu bilgilerin başında hız, takip mesafesi göstergesi, şerit takip sistemi ve yakıt miktarı gibi bilgiler geliyor. Bunların yanında navigasyon sistemini de head up display sistemiyle birlikte kullanabilirsiniz.

HUD sistemindeki parlaklık seviyesi ve görüntü boyutları gibi ayarlar, sürücünün isteğine göre ayarlanıyor. Bunun yanında ortam ışık sensörüne sahip olan bu sistemler, ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlayabiliyor.

Ayrıca bu sistem kötü hava koşullarından etkilenmez ve sürücülerin sistemden tam performans alabilmesi için dik bir şekilde oturması gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: CAN Bus ve Araç İçi Ağ İletişimi

Head Up Display Sistemi Hangi Araçlarda Bulunur?

Head Up Display Sistemi Hangi Araçlarda Bulunur?

Head up display sistemi uzun süre önce ortaya çıkmış bir sistem olsa dahi araçlarda son yıllarda kullanımı artmaya başlanmıştır. İlk kez BMW ve Audi markaları bu sistemi araçlarında kullanmaya başlamıştır. Günümüzde ise BMW ve Audi dışında Bentley, Cadillac, Land Rover, Rols-Royve, Lexus ve Lamborghini gibi pek çok araçta baş üstü gösterge ekranı sistemini araçlarında kullanıyor. Ancak bazı araç modellerinde bu sistemi temel bir özellik olarak bulunuyorken, bazı modellerde seçenek paketlerinin arasında yer almaktadır.

Dikkatinizi çekebilir: HARA Nedir ve Nasıl Gerçekleştirilir?

Bu yazımızda sizler için HUD ile ilgili Nedir, Nasıl Kullanılır ve Hangi Araçlarda Bulunur sorularına cevap verdik. Ürünlerimiz ya da mühendislik hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilirsiniz. İletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Response

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.