tr
tr

DC-DC Dönüştürücü Nedir? DC-DC Türleri Nelerdir?

DC-DC Dönüştürücü Nedir? DC-DC  Türleri Nelerdir?

DC-DC dönüştürücüler, etkili bir şekilde kontrol edilebilen veya edilemeyen bir kaynaktan, bir yüke verimli bir şekilde düzenlenmiş bir voltaj üretmek için kullanılır. Anahtarlamalı güç kaynakları, DC-DC dönüştürücüler dahil olmak üzere birçok amaç için kullanılmaktadır. Günümüz enerji sistemlerinde çoğu zaman DC gerilim üreten güç kaynakları mevcut olmasına rağmen bu kaynakların sağladığı gerilim değerleri bazı yapılarda yeterli değildir. DC- DC konventör ve DC-DC dönüştürücü nedir gibi konular oldukça merak edilmektedir. Bu yazımızda konu hakkında merak edilen tüm detayları sizler ile paylaşacağız.

DC-DC Dönüştürücü Nedir?

DC-DC Dönüştürücü Nedir?

DC-DC dönüştürücüler, bir kaynaktan, sabit olabilen veya olamayan bir yüke verimli bir şekilde düzenlenmiş bir voltaj üretmek için yaygın olarak kullanılır. Bu dönüştürücüler, anahtarlama gürültüsünü düzenlenmiş DC voltajlarına yumuşatmak için yüksek frekanslı anahtarlama, indüktörler, transformatörler ve kapasitörler kullanan yüksek frekanslı güç dönüştürme devreleridir. Kapalı geri besleme döngüleri, giriş voltajlarını ve çıkış akımlarını değiştirirken bile voltaj çıkışını sabitler.

DC-DC dönüştürücüler, izole edilmemiş ve izole edilmiş olarak karşımıza çıkmaktadır. İzolasyon, giriş toprağının çıkış toprağına bağlı olup olmadığına göre belirlenir. Günümüzde yaygın olarak karşımıza çıkan dört yaygın topoloji vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  1. Buck Converter
  2. Boost Converter
  3. Buck-Boost Converter
  4. SEPIC Converter

Dikkatinizi çekebilir: Can Bus Nedir? Can Bus Sisteminin Avantajları Nelerdir?

DC- DC Konvertörler Ne İşe Yarar?

DC- DC Konvertörler Ne İşe Yarar?

DC-DC konvertörler mevcut DC gerilim seviyesini yükseltmek veya düşürmek amacıyla kullanılan güç aygıtlarıdır. İki farklı türde DC-DC konvertör çeşidi vardır. Bunlardan birincisi girişine uygulanan gerilimi düşürmek amacıyla kullanılan düşürücüdür. İkinci tip DC-DC konvertör ise girişine uygulanan gerilimi yükseltmek amacıyla kullanılan yükseltici (boost) DC-DC konvertörlerdir.

DC- DC Nasıl Çalışır?     

DC- DC Nasıl Çalışır?    

DC-DC dönüştürücüler, pratik elektronik dönüştürücülerdir. Bunlar anahtarlama tekniklerini kullanır. Anahtarlamalı DC–DC dönüştürücüler, giriş enerjisini geçici olarak depolayarak daha sonra bu enerjiyi farklı bir voltajda çıkışa çevirir. Bir DC voltaj seviyesini diğerine dönüştürür. Böylece daha yüksek veya daha düşük seviyede olabilir.

İlginizi çekebilir: EKÜ NE DEMEK? EKÜ YAZILIMI GÖREVLERİ

DC -DC Dönüştürücü Türleri Nelerdir?

DC -DC Dönüştürücü Türleri Nelerdir?

İki farklı türde DC–DC konvertör çeşidi bulunur. Bunlardan birincisi girişine uygulanan gerilimi düşürmek amacıyla kullanılır. Bu düşürücü (buck) DC–DC konvertördür. 12-24-48-110-220-400V giriş gerilimlerinden 5-12-24-48-110-220V gibi çıkış gerilimlerini elde etmek amacıyla kullanılır. İkinci tür DC-DC konvertör ise girişine uygulanan gerilimi yükseltmek amacıyla kullanılan yükseltici (boost) DC-DC konvertördür. 5-12-24-48-110-220V giriş gerilimlerinden 12-24-48-110-220-400V gibi çıkış gerilimlerini elde etmek amacıyla tercih edilir.

Autonom olarak bu yazımızda DC- DC dönüştürücüler, DC-DC dönüştürücü türleri ve DC- DC konvertör nedir gibi konular hakkında merak edilen detayları sizler ile paylaştık. Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.