tr
tr

Can Bus Nedir? Can Bus Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Can Bus Nedir? Can Bus Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ile otomotiv sektöründe de birçok yenilik ortaya çıkmıştır. Otomobiller ve teknolojik araçlarda, maksimum verim ve güvenlik sağlayan bir sistem olarak tanımlanır. Otomobillerde ve diğer teknolojik araçlarda merkezi ağ sistemi olan CAN BUS, araçta çalışan tüm modülleri sisteme bağlar ve böylece araçtaki komponentler ile verimli ve etkili olarak çalışır.

Araçlarda CAN BUS, eğim sensörü bilgiyi iletim hattına basar ve eğim bilgisini kullanan araçtaki tüm birimler bunu kullanarak işlem sağlarlar. Bütün bu modülleri birbirlerine bağlamak çok karışık olabileceği için merkezi ağ sistemine ihtiyaç doğar. CAN BUS protokolleri üzerinden gönderilen ileti bu sisteme sahip diğer CAN BUS standardına sahip cihazlara hızlı ve güvenilir bir şekilde aktarılır. CANBUS ne işe yarar, avantajları nelerdir gibi konular hakkında detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

CANBUS Nedir?

       

Can bus Nedir

Otomobillerde ve diğer teknolojik araçlarda merkezi ağ sistemi son derece önemlidir. Bu sistem, araçta çalışan tüm modülleri sisteme bağlar ve araçtaki komponentler hep birlikte verimli ve etkili bir şekilde çalışır. Eğim sensörü, bilgiyi iletim hattına basar ve eğim bilgisini kullanan araçtaki tüm birimler bunu kullanarak işlem sağlar. Bütün bu modülleri birbirlerine bağlamak çok karışık olacağından merkezi ağ sistemine ihtiyaç doğar. Adının kısaltması “The Controller Area Network” olarak bilinen CAN BUS protokolü de bu sistemlerden biridir.

CAN BUS Ne İşe Yarar?         

CAN BUS sistemine sahip olan araçlarda birçok kontrol bu ünite üzerinden sağlanır. Direksiyon kumandası bağlantıları, ışıklar, geri vites kamera tetiği, teybin üzerine gelen araç bilgileri ve ayarları gibi parametler bu sistem üzerinden sağlanır.

İlginizi çekebilir: EKÜ NE DEMEK? EKÜ YAZILIMI GÖREVLERİ

Bu Sistemin Avantajları Nelerdir?

Bu sistemin avantajları nelerdir?

Sistemdeki kablo ağırlığını etkili şekilde azaltması nedeniyle aracın ağırlığının azalmasında da önemli rol oynamaktadır. Diğer bir yararı, sensörlerin daha hızlı çalışması ve sisteme gerekli bilgiyi daha hassas bir şekilde göndermesidir. Bu sitemde hata oranı da bu sebepten dolayı çok daha düşüktür.

Dikkatinizi çekebilir: Adaptif Hız Sabitleyici (ACC) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Autonom olarak bu yazımızda CAN BUS nedir, avantajları nelerdir gibi konular hakkında merak edilen detayları sizler ile paylaştık. Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

1 Response

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.