tr
tr

Hibrit ve Elektrikli Araç Nedir? Elektrikli Araç mı, Hibrit mi?

Hibrit ve Elektrikli Araç Nedir? Elektrikli Araç mı, Hibrit mi?

Dünyada artan insan nüfusu ile araç sayısı da her geçen gün artmaktadır. Kullanılan bu araçlardan salınan zararlı gazlar başta olmak üzere, çevre kirliliği ve trafik sorunları da çevre kalitesini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca petrol ve diğer fosil yakıt rezervlerinin azalması da eklenince hibrit ve elektrikli araçlara olan ilgi artmıştır. Bu yazımızda hibrit ve elektrikli araçların, avantajlarını ve farklarını ele alacağız.

Hibrit Nedir?

Hibrit araçlar, içten yanmalı motor ve elektrik motoruyla çalışır. İki farklı güç kaynağı bulunmasından dolayı bu ismi almıştır. Hibrit araçlar, yakıt tüketiminde tasarruf sağlayarak çevre kalitesini iyileştirmektedir.

Hibritler, araç düşük hızda ve yoğun trafikte iken elektrik motoru devreye girer. Elektrik motoru devredeyken sıfır emisyon salınımı ve düşük yakıt tüketimi sağlar. Araç hızlandığında ise petrol yakıtlı motor hareketi sağlar. Frenleme sırasında ve benzin motoru çalıştığı zamanlarda elektrik motoru akü ile şarj edilmektedir.

Hibrit Araçlar, Plug-in hibrit ve hibrit olmak üzere 2’ye ayrılır. Aralarındaki temel fark ise motorlarıdır. Hibrit araç motorları düşük hızda devreye girerken, Plug- İn hibritte ise elektrikli motor ön plandadır. Ayrıca hibrit araçların motor boyutu daha küçük olduğu için maliyetleri azdır. Plug- in motorları büyük ve pahalıdır.

Dikkatinizi çekebilir: EKÜ YAZILIMI NEDİR? FONKSİYONLARI NELERDİR?

Hibrit Gerçekten Avantajlı mı?

Hibrit Gerçekten Avantajlı mı?

Hibrit araçların, avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Emisyonu azaltıp zararlı gaz yayınımını engelleyerek çevre dostu olması, her geçen gün artan talep üzerine yüksek ikinci el piyasası, benzin motorunun yanında elektrikli motorun bulunması sayesinde yakıt tasarrufu sağlaması ayrıca küçük motor ve aküyle standart araçlardan daha hafif olması hibritin avantajlarıdır. Yüksek fiyat ve bakım maliyetinin yanı sıra şehir dışı kullanımlarda veya hız konusunda beklentileri karşılayamayabilir.

Hibrit Araç Neden Tutulmuyor?

Hibrit Araçlar Neden Tutulmuyor?

Hibrit araçlar, yakıt tasarrufu göz önünde bulundurularak üretilmiştir. Aracın ağırlığının azaltılması yakıt tasarrufunu sağlar. Bunun için ise küçük motor ve bataryalar geliştirilmiştir. Bu durum hibrit araçların yol tutuşunu azaltmıştır. Dolayısıyla hibrit araç yüksek hız ve performans için uygun değildir. Ayrıca fiyatının ve bakım masraflarının standart araçlardan yüksek olması hibrit araç tercih edilmemesinin sebeplerindendir. Hibrit araçlarının tutmamasının diğer bir sebebi ise kullanıcı alışkanlıklarıdır. Benzin ve dizel araçları senelerdir kullanılan tüketicilerin zihinlerinde hibrit araçlarla ilgili birçok soru işareti bulunmaktadır.

Elektrikli Araç Nedir? Nasıl Çalışır?

Elektrikli Araç Nedir? Nasıl Çalışır?

Elektrikli araç, bataryada depolanan elektrik enerjisi ile çalışmaktadır.  Elektrikli araç; yakıt tasarrufu sağlar, petrol tüketmez, sessiz ve yüksek verimlilikle çalışırlar. Bu nedenle güç kaynağı yenilebilir enerji kaynağından elde edildiğinde, doğa için en zararsız ulaşım alternatifidir.

Bu araçların çalışma prensibi; doğrusal akımın alternatif akıma dönüştürülerek kinetik enerji etmesine dayanmaktadır. Otomatik viteste olduğu gibi elektrikli araçlarda da vites, ileri ve geri şeklindedir. Ayrıca elektrikli araçlarda enerji kaybı yaşanmaz.

İlginizi çekebilir: Steer By Wire Nedir? Hangi Araçlarda Kullanılır? 

Elektrikli Araç mı, Hibrit mi? Arasındaki farklar nelerdir?

Elektrikli Araç mı, Hibrit mi? Arasındaki farklar nelerdir?

Bu soru kişiden kişiye göre değişmektedir. Bunun kararını vermek için Elektrikli araç ve Hibrit araçların arasındaki farkları sizin için araştırdık. Bu farklar şunlardır:

  • Hibrit araçlarda hem benzin motoru hem de elektrikli motor bulunur. Elektrikli araçlarda yakıt kullanımı söz konusu değildir.
  • Hibrit araçlarda kullanım esnasında batarya kendi kendini şarj eder. Bu sayede şarj tükendiğinde yolda kalma riski yoktur. Elektrikli araçlarda ise akünün prize takılıp şarj edilmesi gerekir. Bu nedenle elektrikli otomobillerde şarj tükendiğinde yolda kalma ihtimali vardır.
  • Elektrikli araçlar, benzinle çalışan motora sahip olmadıkları için sıfır emisyon değerine sahiptir. Bu nedenle hibrit araçlara göre daha çevre dostudur.
  • Elektrikli araçların fiyatı hibrit araçlardan daha yüksektir.
  • Hibritler, dur-kalk trafiklerinde elektrik motoru kullanarak yakıt tasarrufu sağlasa da yüksek hızlarda benzinli motoru kullanarak elektrikli araçlardan daha fazla yakıt tüketir.
  • Hibrit araçlar, iki tip motorun bulunması sebebiyle elektrikli araçlara göre daha karmaşık bir teknolojiye sahiptirler. Bu nedenle hibrit araçların servis ve bakım ücreti elektrikli araçlara göre daha fazladır.

Autonom ailesi olarak ‘Hibrit ve Elektrikli Araç Nedir?’ konusunu ele aldık. Yazımızda hibrit ve elektrikli araçların ne olduğuna, avantajlarına ve karşılaştırmalarına yer verdik. Detaylı bilgi almak ve danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.