tr
tr

Otonom Araç Nedir? Faydaları Nelerdir?      

Otonom Araç Nedir? Faydaları Nelerdir?   

Otonom araç, sürücüsüz araçlar olarak tanımlanır. Bu araçlar, son teknolojik donanımlar ile geliştirilmiş olan yeni nesil araçlar olarak bilinmektedir. Otonom araçlar sayesinde mevcut otomobil alışkanlıkları değişmiş ve yeni nesil bir ulaşım sistemi gelişmeye başlamıştır.

Bu araçların sahip olduğu sistemler ile çevre ve trafik algılaması sayesinde bir sürücüye ihtiyaç duymadan yolculuk yapılabilmek mümkündür. Çevre ve trafik incelemelerinin yanı sıra hız kontrolünü de otomatik bir şekilde yapan otonom araçlar, trafikte herhangi bir problem oluşturmadığı için geleceğin araçları olarak da ifade edilmektedir. Otonom araçlar hakkında merak edilen birçok konu vardır. Bu konular arasında otonom araçların faydaları ve neden tercih etmemiz gerekir gibi konularda yer almaktadır. Autonom olarak bu yazımızda konu ile ilgili merak edilen detayları sizler ile paylaşacağız.

Otonom Araç Nedir?   

Otonom Araç Nedir?   

Otonom araç, çevresini algılayabilen ve insan müdahalesi olmadan yolculuk edebilen araçlardır. Bir insan yolcunun herhangi bir zamanda aracın kontrolünü ele geçirmesi veya bir insan yolcunun araçta bulunması gerekmemektedir. Otonom araba, geleneksel bir otomobilin gittiği her yere gidebilir ve deneyimli bir insan sürücünün yaptıklarını da yapabilir.

Otomotiv Mühendisleri Derneği (SAE) şu anda Seviye 0’dan (tamamen manuel) Seviye 5’e (tamamen otonom) kadar değişen 6 sürüş otomasyonu seviyesi geliştirmiştir. Otonom sistemde, 0,1 ve 2. seviye araçlarda, aracı sürücü kullanır ve her an sürüş ortamını takip etmesi gerekir. Fakat, 3, 4 ve 5. seviyeye sahip bir otonom araba kendi kendine sürüş sistemine sahiptir ve bu sistem devreye girer.

İlginizi çekebilir: Adas Sistemi Nedir? Adas Fonksiyonları Nelerdir?

Neden Otonom Araç?  

Neden Otonom Araç?  

Otonom araçları tercih etmemiz için birçok neden bulunur. Bunlardan en temel olanları ise aşağıdaki gibidir:

  • Sürücü Hatalarını Azaltır

Kazaların neredeyse tamamı sürücü hatası kaynaklıdır. Bu anlamda otonom otomobil teknolojisi birçok sürücü hatasının önlenmesini sağlar

  • Otonom Araç Teknolojisi Özgürlük Vaat eder

Otonom araçlar özellikle görme engeli olan kişiler için büyük bir avantaj sunar. Kendi kendine gidebilen arabalar ile görme engeli olan kişiler istedikleri yere bir başkasının yardımına gerek kalmadan gidebilir.

  • Otonom Araçlar Çevre Dostu Bir Yaşama Yardımcı Olurlar

Otonom araçlar yakıtı verimli şekilde kullanmaya programlıdır. Bu nedenle karbon emisyonlarını azaltır.

  • Otonom Teknolojisi Trafik Sorununu Çözmeye Yardımcı Olur

Otonom araçlar her zaman en mantıklı kararı verme amacı ile geliştirilmiştir. Bu nedenle trafikteki tıkanıklığın en büyük sebeplerinden birisi olan sürücü dağınıklığını çözebilir.

Dikkatinizi çekebilir: Head Up Display Nedir? Nasıl Kullanılır?

Otonom Araçların Faydaları Nelerdir?

Otonom Araçların Faydaları Nelerdir?

Otonom araçların sağladığı birçok fayda ve avantaj bulunur. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Trafikte tehdit unsurlarını %90 oranında insanlar oluşturmaktadır. Otonom araçlar ile trafikte insanlardan kaynaklanan hatalar ortadan kalkacağı için yollardaki güvenlik oranı da artacaktır.
  • Otonom araçlarda sürücü olmayacağı için işçilik maliyeti olmayacak ve bununla birlikte refah seviyesi de artacak.
  • Daha güvenli sürüş ile taşıt sigortası gibi çeşitli harcamalara duyulan gereklilik azalacaktır. Bu da araç için maliyetin azalmasına imkân sağlar.
  • Araç sürücülerinin olmaması ile araç davranışı daha rasyonel bir hal alacaktır. Sonuç olarak ise trafiğin yoğunluğu azalacaktır.

Autonom olarak bu yazımızda otonom araç teknolojisi nedir ve faydaları nelerdir konusunda merak edilen detayları sizler ile paylaştık. Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.