tr
tr

Steer By Wire Nedir? Hangi Araçlarda Kullanılır?   

Steer By Wire Nedir?Hangi Araçlarda Kullanılır?

Teknolojinin gelişmesi sayesinde araçlarda birçok farklı sistem geliştirilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan sistemlerden birisi Steer By Wire sistemidir. Bu sistem, aracın direksiyon ile direksiyon sistemi arasındaki herhangi bir doğrudan mekanik bağlantıyı ortadan kaldıran bir sistemdir. Bu teknoloji çeşitli avantajlar sunar. Bir direksiyon sisteminde, sürücü direksiyonu çevirdiğinde, bir dizi mil bu girdiyi arabanın önündeki direksiyon dişlisine aktarır. Kontrol birimleri ise sensörlere gönderilen bilgileri değerlendirir. Böylece tekerlekleri uygun miktarda döndürmek için hız ve sapma oranı gibi bir dizi etkeni göz önünde bulundurur.

 Steer By Wire güvenli mi ve araçlarda nasıl kullanılır gibi konularda bu alanda merak edilen konular arasında yer almaktadır. Autonom olarak bu yazımızda Steer By Wire ile ilgili tüm detayları sizler ile paylaşacağız.

Steer By Wire Nedir?  

Steer By Wire Nedir?

Bu sistemde, direksiyon ile tekerlek arasındaki mekanik bağlantılar kaldırılır. Bunun yanı sıra sensörler ile motor eklenir. Böylece arabalar, uçaklarda olduğu gibi yalnızca dijital bilgiler sayesinde yönlendirilir.  Direksiyon, herhangi bir yerde ve herhangi bir şekilde olabilir: Sağda, solda ya da bir Joystick olarak tasarlanabilir. Hatta tamamıyla ortadan kaldırılabilir. Sürücü koltuğu 360 derece dönebilir. Böylece sürücü yolcu konumuna gelebilir.

Steer By Wire Güvenli mi?    

Steer By Wire Güvenli mi?

Bu sistemde mekanik bir bağlantı olmadığı için sürücü, direksiyon simidinin ne kadar ağır ya da hafif olduğu ve ne kadar duyarlı olduğu değişiklik gösterebilir.

Ayrıca sürücü otomobilin tekerleklerinden dolayı kaynaklanan herhangi bir geri tepme veya titreşim ile karşılaşmaz ve bu da daha konforlu bir sürüş sağlar. Bu teknolojiyi destekleyen bazı insanlara göre bu sistemin güvenilir olmasının nedeni potansiyel mekanik arıza oluşumunun olmamasından kaynaklı olmasıdır. Örneğin, bir direksiyon yerine bir bilgisayar, elektronik denge kontrolü ve uyarlanabilir hız sabitleyici gibi veriler ile izlemek mümkündür.

Teknoloji, yedek bir mekanik sistem olmadan yeterince güvenilir olduğu kabul edilecek bir noktaya kadar geliştirilebilirse, o zaman kablodan yönlendirme, arabaların daha hafif olmasına izin verecektir. Ayrıca kırılabilecek veya hasar görebilecek daha az mekanik parça kullanımı da sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Fonksiyonel Güvenlik (ISO26262) Nedir?

 Hangi Araçlarda Kullanılır?

Hangi Araçlarda Kullanılır?

Kullanımı gittikçe daha da sıklaşan ve gün geçtikçe bilinirliği artan  Steer By Wire teknolojisini kullanan pek çok marka bulunmaktadır. Bu markalardan bazıları ise aşağıdaki gibidir:

  1. Mercedes
  2. BMW
  3. Audi
  4. Infiniti
  5. Toyota

Bu teknolojide bir direksiyonun kullanılması gerekmediği anlamına gelir ve bu da standart bir direksiyon simidini kolayca kullanamayan engelli sürücüler için çeşitli seçenekler sunar.

Autonom olarak bu yazımızda Steer By Wire teknolojisi nedir, hangi araçlarda kullanılır ve güvenli mi gibi konular hakkında merak edilen detayları sizler ile paylaştık. Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilir: CAN Bus ve Araç İçi Ağ İletişimi

1 Response

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.